Dnevni pregled vozila Pregled indikatora na vozilu Podesavanje vozacevog sedista Namestanje naslona za glavu Podesavanje ogledala na vozilu Vezivanje sigurnosnih pojaseva Pravilno drzanje tocka upravljaca - volana Koriscenje noznih komandi Startovanje motora Pokretanje vozila sa mesta Menjanje stepena prenosa Postupak menjanja iz prvog u drugi stepena prenosa Zaustavljanje u drugom stepenu prenosa Postupak menjanja  stepena prenosa od prvog do cetvrtog Zaustavljanje iz cetvrtog stepena prenosa Najvecu stetu vozac motoru pravi Obezbediti vozilo, iskljuciti motor Pokazivaci pravca Radnje sa vozilom na usponu Menjanje stepena prenosa na usponu Menjanje stepena prenosa na nizbrdici Zaustavljanje na usponu Polazak sa mesta na usponu Kretanje i zastajanje na usponu Obezbediti vozilo na usponu Kretanje vozila po putu Postupak  pravilnog savladjivanja krivina Metoda pravilnog savladjivanja krivine udesno Metoda pravilnog savladjivanja krivine ulevo Metoda pravilnog savladjivanja ostre krivine udesno Metoda pravilnog savladjivanja ostre krivine ulevo Metoda pravilnog savladjivanja ’’S’’ krivine Voznja unazad Postupak pravilnog skretanje sa vozilom u raskrsnici Medota pravolinijskog savladjivanja krstaste raskrsnice Metoda skretanja u levo na raskrsnici Metoda skretanja u desno na raskrsnici Postupak savladjivanja raskrsnice sa kruznim tokom saobracaja Postupak savladjivanja ne regulisane raskrsnice sa kruznim tokom saobracaja Postupak savladjivanja regulisane raskrsnice sa kruznim tokom Polukruzno okretanje Postupak polukruznog okretanja bez manevrisanja na raskrsnici Postupak polukruznog okretanja bez manevra oko pesackog ostrva Postupak polukruznog okretanja na raskrsnici Postupak polukruznog okretanja na raskrsnici sa vise saobracajnih traka Postupak polukruznog okretanja uz koriscenje prosirenja pored puta Parkiranje Postupak paralelnog parkiranja izmedju dva vozila uz ivicu kolovoza Postupak upravnog parkiranja voznjom unapred Postupak upravnog parkiranja voznjom unazad Postupak kosog parkiranja kretanjem unazad Prestrojavanje Obilazenje Preticanje Vozilo koje se pretice duzno je da uradi sledece Vozac vozila koji dolazi u susret vozilu koje vrsi radnju preticanja Odustajanje od preticanja Preticanje nocu podrazumeva Opasnosti prilikom preticanja Kretanje iza vozila koji prevozi rasuti teret Prelazak preko horizontalne prepreke izbocine na kolovozu Savladjivanje horizontalne prepreke Vozilo dok stoji na semaforu… Zaustavljanje iza vozila Zaustavljanje vozila uz ivicu kolovoza u pravcu kretanja Ukljucivanje u saobracaj Zaustavljanje iza vozila u blizini pesackog prelaza i raskrsnice Zaustavljanje iza vozila koje ima vece dimenzije Kretanje u koloni vozila Odstojanje izmedju vozila Voznja nocu Voznja u tunelu Voznja po kisi Voznja po magli Voznja po snegu Voznja po zaledjenim putevima Voznja po mecavi i vejavici Uradi sam
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

URADI SAM

 

 

Postupak zamene neispravnog  tocka (probusenog pneumatika) na vozilu

 

 U toku voznje moze doci do ostecenja tocka na vozilu usled neprilagodjene brzine kretanja na neravnom  putu, ili do pucanja pneumatika zbog dotrajalosti ili starosti.

 

  (Nesto vise o tockovima – pneumaticima, pogledati u Delovi vozila – tockovi, pneumatici)

 

 

Postupak zamene tocka podrazumeva sledece korake:

 

 

  • Uvek kada je to moguce, vozilo ’’sklonite’’ sa puta na neko parking mesto ili prosirenje puta, jer ukoliko vozilo ostane na putu morate 50m iza vozila postaviti sigurnosni trougao i ukljuciti sva cetiri pokazivaca pravca, time upozoravate ostale vozace na opasnost. Nesto vise o ovome pogledati u Pravilima saobracaja -  Prinudno zaustavljanje i obelezavanje zaustavljenog vozila na putu.

 

  • Vozilo treba postaviti tako da bude na ravnoj, cvrstoj povrsini koja nije klizava.

 

  • Pre podizanja vozila, treba osigurati vozilo od pomeranja.

 

  •  Rucicu menjaca treba postaviti u prvi polozaj ili hod unazad, dok pomocnu kocnicu treba zategnuti. Prednje tockove treba podesiti tako da budu u pravcu kretanja.

 

 

uradi_sam_001

 

Poklopac tocka skinuti ili ukoliko postoji ne standardni vijak kao zastita od kradje, treba ga otpustiti.

 

 

 

 

Vijke olabaviti kljucem za tocak.

 

 

 

 

Dizalicu postaviti na cvrstu podlogu,ali ako je teren na kome se vozilo nalazi mek, onda treba ispod nje postaviti neki cvrst predmet (najcesce vozaci postavljaju dasku, debljine 1cm ili neki metal).Ukoliko izaberete neki neodgovarajuci predmet, moze doci do ostecenja vozila i dizalice.

 

 

 

 

Slika prikazuje mesta na kojima se postavlja dizalica ukoliko se podize prednji, odnosno zadnji kraj vozila. Kada se podize jedan kraj vozila, tocak koji je dijagonalan tocku koji se menja treba blokirati podmetanjem podmetaca (umesto podmetaca moze biti parce drveta ili kamen i sl.).

 

 

 

 

Kada je vozilo podignuto, odviti vijke do kraja, zameniti tockove i ponovo staviti vijke.Vijke treba dotezati do kraja - koliko moze rukom (kljucem), bez prevelike upotrebe sile.

 

 

 

 

Nakon spustanja vozila, treba dotegnuti vijke unakrsno i potom vratiti poklopac tocka....

 

 

 

 

 

 

 

Provera pritiska u pneumaticima

 

  Najmanje svakih 14 dana ili pre svake duze voznje kontrolisati pritisak pneumatika ''na hladno'' (pneumatici se zagrevaju i sire usled voznje). Ne zaboravite da izvrsite proveru i na rezervnom tocku.


Visi ili nizi pritisak od propisanog utice na bezbednost, ponasanje vozila u voznji, udobnost i potrosnju goriva kao i na habanje pneumatika.

 

 

 

Postupak proverere:

 

 

 

provera_pneumatika

 

Pre zapocinjanja radnje, uzmite zastitna pomagala koja se nalaze u delu za samoposluzenje na benzinskoj pumpi, a to naravno cinite ako sami zelite da izvrsite proveru - a ne radnik na pumpi.

 

 

 

 

 

Sledeci korak je da odvijete (skinete) zastitnu ''kapicu'' sa ventila pneumatika, koja zbog svojih malih dimenzija moze lako da se izgubi, zato vodite racuna gde je ostavljate!!! Ta tzv. ''kapica'' ima ulogu da spreci prasinu, necistocu, vodu i sl. da ostete ventil na pneumatiku ili da ga ''ukljuce'', tako da on onda ispumpava pneumatik.

 

 

 

 

Sam cin provere vrsite sa uredjajem prikazanim na slici, naravno postoje i veci i drugaciji uredjaji, ali ovakav (prenosivi) uredjaj je najzastupljeniji. Crevo uredjaja (kraj creva) postavite na ventil pneumatika, i to na takav nacin da sam vrh ventila sa svojih 5mm udje u odgovarajuci otvor na kraju creva, zatim dobro pritisnite. Vazno je dobro pritisnuti i pogoditi ugao jer se ne sme cuti ''sistanje'' vazduha, odnosno, ispumpavanje pneumatika. Kada ste to uradili ocitajte na pokazivacu - skali, koliki je pritisak vazduha na tom pneumatiku. Pritisak je izrazen u mernoj jedinici - bar. Sa tasterima (-) i (+) na uredjaju podesite zeljeni pritisak. Vazna napomena: kada ste pritisli zeljeni taster (-) ili (+) na uredjaju, nakon kraceg pritiskanja - drzanja morate ga otpustiti da bi ponovo ocitali pritisak na pneumatiku, tako radite nekoliko puta dok ne dobijete zeljenu vrednost.


Pre zapocinjanja ove radnje morate da znate koliki je pritisak propisao konstruktor vaseg vozila, u kakvim uslovima ce se vase vozilo kretati i sl. Na kraju ove radnje ne zaboravite ta vratite zastitnu ''kapicu'' na ventil pneumatika.


Za nesto vise o pneumaticima pogledati deo: Kontrola pneumatika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brza pretraga - korisni clanci :

 

 

 

Vrh

 

 

 

Sva prava su zadrzana, zasticena su zakonom o autorskim pravima te sorodnim zakonima. Neovlasceno koriscenje bilo kog dela portala, bez dozvole vlasnika autorskih prava, smatra se krsenjem autorskih prava autora sajta i podložno je tuzbi. Autor sajta ne preuzima nikakvu odgovornost za upotrebu ili krivo tumacenje informacija sadrzanih na ovome mestu. Autor sajta zadrzava pravo izmene, ukidanja (privremenog i trajnog) bilo kojeg sadrzaja ili usluge na portalu bez obaveze prethodne najave. ©

 

  Powered by Batanele©