info

 

 

 

Sistem za oslanjanje

 

 Zadatak sistema za oslanjanje je da obezbedi elasticnu vezu izmedju tockova i okvira tj. karoserije, pa time i stabilnost vozila u svim uslovima kretanja.Prilikom kretanja vozila po neravnom terenu dolazi do njegovog oscilovanja koje utice na udobnost,stabilnost,vucne karakteristike , upravljivost,cvrstocu i pouzdanost.
    Da bi se dinamicke sile koje deluju na tockove,sasiju i karoseriju ublazile i dale zeljeni karakter oscilovanjima vozila ,sluzi sistem za oslanjanje.Znacaj sistema za oslanjanje je veci ukoliko je veca brzina kretanja.
   Karakteristika sistema za oslanjanje je u najvecoj meri definisana elasticnim osloncima.Elasticni oslonci se izradjuju od metala i od nemetala.

 

Metalni oslonci su :
1.opruge ili gibnjevi
2.zavojne opruge
3.torzioni stapovi


Nemetalni oslonci su:
1.gumeni
2.pneumatski
3.hidraulicni


Gumeni elementi u sistemu oslanjanja koriste se kao prigusnici ili granicnici.

 

SISTEM ZA OSLANJANJE SE U CELINI MOZE PODELITI NA DVA OSNOVNA SISTEMA:

SISTEM SA NEZAVISNIM OSLANJANJEM

SISTEM SA ZAVISNIM OSLANJANJEM

 

 

 

 

SISTEM SA NEZAVISNIM OSLANJANJEM

 

Delovi nezavisnog sistema za oslanjanje su:

1.torziona poluga
2.rukavac tocka
3.zavojna opruga
4.amortizer

delovi_vozila/sistem_za_oslanjanje yugo 

 

  1. Zavojna opruga
  2. Amortizer

 

Nezavisan sistem oslanjanja je karakteristican po tome sto se pri nailasku jednog tocka na neravninu,on pomera i ne prenosi svoje oscilovanje na drugi tocak iste osovine.
Najcesce se koristi na putnickim vozilima (zbog udobnosti i sl.) i to na prednjem upravljackom mostu vozila,ali u poslednje vreme sve se vise postavlja i na zadnjem.Ovakvo resenje je pogodnije kada se vozilo krece po neravnom putu ili u krivinama jer obezbedjuje vecu stabilnost i prohodnost vozila.

 

 

 

SISTEM SA ZAVISNIM OSLANJANJEM

 

Delovi sistema sa zavisnim oslanjanjem su:

1.gibanj
2.amortizeri
3.pogonski most
4.rukavci tockova

 

  Zavisni sistemi oslanjanja vezani su za pojam krute osovine.Kruta greda vezuje levi i desni tocak,pri cemu se pomeranje jednog tocka u poprecnoj ravni prenosi na drugi tocak iste osovine.Ovi sistemi su najjednostavniji ali ne obezbedjuju maksimalnu udobnost.
 Lisnati gibnjevi, u sistemu oslanjanja,imaju dvostruku ulogu:sluze kao elasticna veza izmedju delova koji spajaju I obavljaju funkciju vodjenja tockova.Lisnati gibnjevi se sastoje od veceg broja listova iste sirine, a razlicite duzine.
 Jedan kraj gibnja je pomocu osovinice pricvrscen za kuciste na ramu ,a drugi je preko oscilujuceg oslonca tzv. osmice,spojen sa sa karoserijom ili ramom.

Gibanj ima visestruku funkciju :

1.obezbedjuje elasticnu vezu
2.prigusuje oscilacije
3.obezbedjuje vodjenje tockova

lisnati_gibanj Man

 

Sistem oslanjanja moze biti sa :

1.mehanickim prigusivacem (amortizer)
2.hidraulicnim prigusivacem (amortizer)

Prigusivaci (amortizeri) mogu se podeliti ,prema radnim karakteristikama na:

1.jednosmerne
2.dvosmerne

 

 AMORTIZER

 

sistem_za_oslanjanje Mazda

Delovi amortizera :

  1. Unutrasnji cilindar
  2. Klip
  3. Zaptivni prsten
  4. Ventil za propustanje ulja

 Uloga amortizera je da svojim funkcionisanjem prigusi tj.smanji oscilacije izmedju pojedinih sklopova na vozilu za vreme njegovog kretanja.
 Ispravnost amortizera je izuzetno vazna za stabilnost vozila ,upravljivost i vek pneumatika.Amortizeri su znacajni za bezbedno kretanje vozila ,posebno u krivinama.

 

amortizer uljni Seat

 

 Izgled teleskopskog uljnog amortizera

 

 

 

 

 

Vrh

 

predjasnje sledece

 

 

 

 

Sva prava su zadrzana, zasticena su zakonom o autorskim pravima te sorodnim zakonima. Neovlasceno koriscenje bilo kog dela portala, bez dozvole vlasnika autorskih prava, smatra se krsenjem autorskih prava autora sajta i podložno je tuzbi. Autor sajta ne preuzima nikakvu odgovornost za upotrebu ili krivo tumacenje informacija sadrzanih na ovome mestu. Autor sajta zadrzava pravo izmene, ukidanja (privremenog i trajnog) bilo kojeg sadrzaja ili usluge na portalu bez obaveze prethodne najave. ©

 

  Powered by Batanele©