Kategorije vozila Pojmovi i izrazi Saobracajni znakovi Oznake na kolovozu Svetlosni saobracajni znakovi Znaci koje daju ovlascena lica Svetlosni znaci koji se daju posebnim uredjajima Zvucni i svetlosni znaci upozorenja Pravila saobracaja opste odredbe Ukljucivanje i iskljucivanje vozila u saobracaju Ukljucivanje u saobracaj vozila javnog gradskog prevoza Ukljucivanje u saobracajvozila za prevoz dece Kretanje vozila po putu Mimoilazenje Mimoilazenje na putu sa uzduznim nagibom Odstojanje izmedju vozila Saobracaj u tunelu Saobracaj na prelazu putapreko zeleznicke pruge Skretanje Polukruzno okretanje Brzina Obilazenje i preticanje Upotreba svetala u saobracaju Zaustavljanje i parkiranje vozila Prinudno zaustavljanje i obelezavanje zaustavljenog vozila na putu Ostavljanje vozila na putu Saobracaj na raskrsnici Kretanje pešaka Obaveze vozača prema pešacima Saobracaj bicikala, bicikala sa motorom i motocikala Saobracaj zapreznih vozila i kretanje stoke Saobracaj radnih masina i motokultivatora Saobracaj traktora Saobracaj vozila pod pratnjom Saobracaj vozila sa pravomprvenstva prolaza Teret na vozilu Vuca vozila

 

 

nagradna igra
pause
alkohol beer

 

 

 

 

 

 

Zvucni i svetlosni znaci upozorenja

 

 

Zvucni znak upozorenja ( sirenu ) , vozac je duzan da upotrebi kad god postoji opasnost zbog koje se umanjuje bezbednost  saobracaja .Vozaci moraju voditi racuna da se davanje ovog znaka svede na neophodnu meru i ne smeju ga zloupotrebljavati.Davanje ovog znaka upozorenja treba da bude blagovremeno , narocito ako se radi o pesacima , biciklistima , jahacima....jer ih moze uplasiti i izazvati suprotan efekat .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saobracajni znak koji na putu ili delu puta zabranjuje upotrebu zvucnih znakova , osim u slucaju neposredne opasnosti .

 

     Zvucni znak upozorenja ,  jednolicni zvuk nepromenjenog intenziteta , vozac je duzan da upotrebi kad god to zahtevaju razlozi bezbednosti saobracaja a narocito :

  1. na putu van naselja radi upozorenja drugom ucesniku u saobracaju da ga zeli preteci ili obici , ako bi , kad taj znak ne bi bio dat , postojala  opasnost od saobracajne nezgode .
  2. ako se pored kolovoza nalaze deca koja ne obracaju paznju na kretanje vozila
  3. na putu van naselja pre ulaska u nepreglednu i uzanu krivinu ili pre dolaska na prevoj , na kojima je tesko mimoilazenje .

 

   Umesto zvucnog znaka upozorenja , nocu se po pravilu upotrebljava svetlosni znak upozorenja .Taj znak vozac moze da upotrebi i u naselju prilikom preticanja  drugog vozila . Svetlosni znak upozorenja daje se kratkim uzastopnim  paljenjem velikih svetla , ili uzastopnim paljenjem oborenih svetala , ili naizmenicnim paljenjem velikih i oborenih svetla . Svetlosni znak upozorenja moze se upotrebiti i danju , ako to vise odgovara okolnostima na putu .

 

        

     

     

 

 

 

 

Vrh

 

prethodno sledece

 

 

 

 

 

 

Sva prava su zadrzana, zasticena su zakonom o autorskim pravima te sorodnim zakonima. Neovlasceno koriscenje bilo kog dela portala, bez dozvole vlasnika autorskih prava, smatra se krsenjem autorskih prava autora sajta i podložno je tuzbi. Autor sajta ne preuzima nikakvu odgovornost za upotrebu ili krivo tumacenje informacija sadrzanih na ovome mestu. Autor sajta zadrzava pravo izmene, ukidanja (privremenog i trajnog) bilo kojeg sadrzaja ili usluge na portalu bez obaveze prethodne najave. ©

 

  Powered by Batanele©