Dnevni pregled vozila Pregled indikatora na vozilu Podesavanje vozacevog sedista Namestanje naslona za glavu Podesavanje ogledala na vozilu Vezivanje sigurnosnih pojaseva Pravilno drzanje tocka upravljaca - volana Koriscenje noznih komandi Startovanje motora Pokretanje vozila sa mesta Menjanje stepena prenosa Postupak menjanja iz prvog u drugi stepena prenosa Zaustavljanje u drugom stepenu prenosa Postupak menjanja  stepena prenosa od prvog do cetvrtog Zaustavljanje iz cetvrtog stepena prenosa Najvecu stetu vozac motoru pravi Obezbediti vozilo, iskljuciti motor Pokazivaci pravca Radnje sa vozilom na usponu Menjanje stepena prenosa na usponu Menjanje stepena prenosa na nizbrdici Zaustavljanje na usponu Polazak sa mesta na usponu Kretanje i zastajanje na usponu Obezbediti vozilo na usponu Kretanje vozila po putu Postupak  pravilnog savladjivanja krivina Metoda pravilnog savladjivanja krivine udesno Metoda pravilnog savladjivanja krivine ulevo Metoda pravilnog savladjivanja ostre krivine udesno Metoda pravilnog savladjivanja ostre krivine ulevo Metoda pravilnog savladjivanja ’’S’’ krivine Voznja unazad Postupak pravilnog skretanje sa vozilom u raskrsnici Medota pravolinijskog savladjivanja krstaste raskrsnice Metoda skretanja u levo na raskrsnici Metoda skretanja u desno na raskrsnici Postupak savladjivanja raskrsnice sa kruznim tokom saobracaja Postupak savladjivanja ne regulisane raskrsnice sa kruznim tokom saobracaja Postupak savladjivanja regulisane raskrsnice sa kruznim tokom Polukruzno okretanje Postupak polukruznog okretanja bez manevrisanja na raskrsnici Postupak polukruznog okretanja bez manevra oko pesackog ostrva Postupak polukruznog okretanja na raskrsnici Postupak polukruznog okretanja na raskrsnici sa vise saobracajnih traka Postupak polukruznog okretanja uz koriscenje prosirenja pored puta Parkiranje Postupak paralelnog parkiranja izmedju dva vozila uz ivicu kolovoza Postupak upravnog parkiranja voznjom unapred Postupak upravnog parkiranja voznjom unazad Postupak kosog parkiranja kretanjem unazad Prestrojavanje Obilazenje Preticanje Vozilo koje se pretice duzno je da uradi sledece Vozac vozila koji dolazi u susret vozilu koje vrsi radnju preticanja Odustajanje od preticanja Preticanje nocu podrazumeva Opasnosti prilikom preticanja Kretanje iza vozila koji prevozi rasuti teret Prelazak preko horizontalne prepreke izbocine na kolovozu Savladjivanje horizontalne prepreke Vozilo dok stoji na semaforu… Zaustavljanje iza vozila Zaustavljanje vozila uz ivicu kolovoza u pravcu kretanja Ukljucivanje u saobracaj Zaustavljanje iza vozila u blizini pesackog prelaza i raskrsnice Zaustavljanje iza vozila koje ima vece dimenzije Kretanje u koloni vozila Odstojanje izmedju vozila Voznja nocu Voznja u tunelu Voznja po kisi Voznja po magli Voznja po snegu Voznja po zaledjenim putevima Voznja po mecavi i vejavici Uradi sam
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RADNJE KOJE PREDHODE VOZNJI

 

Pregled indikatora na vozilu

 

Opel Corsa

 

Fiat Punto

Kontrolno –merni uredjaji

 

 

kontakt brava

Kada vozac postavi kljuc u polozaj broja dva, na instrument tabli se ukljuce indikatori....

Opel

Kontrolna lampica (br.1.) – elektronike motora, pali se na nekoliko sekundi posle davanja kontakta. U slucaju da se lampica pali za vreme rada motora nastala je greska u elektronici, tako da se elektronika prebacuje u prinudni program rada, sto moze imati za posledicu povecanje potrosnje goriva i voznih osobina vozila.
  Ukoliko lampica trepce, doslo je do vece greske i motor se ne moze startovati.

Izduvni gasovi (br.2.) – kontrolna lampica se pali na kratko kod davanja kontakta. U slucaju da se pali za vreme rada motora nastala je greska u sistemu kontrole izduvnih gasova. U slucaju treptanja za vreme rada motora nastala je greska koja moze upropastiti katalizator (lose gorivo i sl.).

vazdusni jastuk

Sistem vazdusnih jastuka, ukoliko je ispravn, lampica se gasi.

lampica za ulje

Pritisak ulja, kontrolna lampica (br.3.), pali se kod davanja kontakta i gasi se posle startovanja motora.
  Kod normalno zagrejanog motora na ler gasu moze povremeno da bljesne lampica koja se gasi sa povecanjem broja obrtaja.
  U slucaju da se lampica pali za vreme rada motora, verovatno je doslo do prestanka podmazivanja sto bi moglo da dovede do ostecenja motora. Tada treba odmah iskljuciti motor.
  Ukoliko se lampica pali prilikom savladjivanja ostrih krivina,pa se gasi nakon izlaska iz krivine, to je znak da nema dovoljno ulja u motoru (nije bilo redovne kontrole ulja ili je iscurelo i sl.). Treba nastaviti kretanje manjom brzinom i odmah se na pogodnom mestu zaustaviti i doliti ulje ( proveriti moguci nedostatak).

grejaci

Pregrevanje (kod dizel motora) – kontrolna lampica svetli kod ukljucenog pregrevanja, nekoliko sekundi i nakon toga se gasi.
  Kod dizel motora, kada se da kontakt  kljucem treba sacekati da se ova lampica ugasi, jer ukoliko nije doslo do pregrevanja, motor ce tesko ili nece uopste startovati.

Pokazivac temperature motora ( br.4.).


   Kada je motor hladan skazaljka je na dnu, jer nije jos postignuta pocetna radna temperatura motora (sigurno ste primetili da vozaci, kada je hladno, startuju motor i sacekaju 3-5 minuta da se motor ’zagreje’ pa tek onda krecu na put.


   Konstruktori danasnjih, savremenijih vozila sugerisu vozacima da odmah nakon pokretanja motora zapocnu voznju drzeci motor na srednjem broju obrtaja i bez naglih ubrzanja. Jako je vazno da tih prvih nekoliko kilometara vozac ne opterecuje motor ).


   Radna temperatura motora je od 80 – 90 stepeni celzijusa.


   Previsoka temperatura je kada se skazaljka nalazi na oko 100 stepeni ili prelazi u crveno polje. Moguci razlog je nedovoljna kolicina tecnosti za hladjenje (iscurila ili isparila) ili kvar u sistemu.

Ukoliko ustanovite da nedostaje tecnosti za hladjenje, pre skidanja poklopca posude za skladiscenje tecnosti, potrebno je sacekati da se motor ohladi., Za vreme rada motora sistem je pod pritiskom,pa ukoliko se odmah odlucite za skidanje poklopca, moze doci do – izlivanja vrele tecnosti, odnosno, opekotina.

 

 

obrtomer

Obrtomer ( br.1.) – pomaze u stednji goriva i pokazuje brzinu rada motora u broju obrtaja u minuti.
  Ukoliko je moguce, vozite u svakom stepenu prenosa u rezimu niskog broja obrtaja motora (izmedju 2000 i 3000 o/min) .Z ona upozorenja je crveno polje (preko 5000 o/min) posto tada motor radi preko granice dozvoljenog broja obrtaja, sto moze biti stetno po sam motor.
    

Brzinomer ( br.2.) pokazuje brzinu vozila.
   

Brojac predjenog puta (oznacen  br.3.) pokazuje predjene kilometre.

 

Alternator ( br.1.) – svetli posle davanja kontakta i gasi se kratko posle pokretanja motora.
   Ako se upali za vreme rada motora, odmah iskljucite motor i izvadite kljuc., Ukoliko prepoznate da je laksi kvar (otkazala je dioda u alternatoru, regler ili alternator se ne okrece dovoljnom brzinom – remenica nije dobro zategnuta- i sl.), mozete vozilo pomeriti sa kolovoza, izaci iz tunela ili skloniti se sa raskrsnice. Za tih nekoliko sekundi voznje necete napraviti stetu na vozilu, ali samo ako je ’laksi’ kvar.

 

p


Sistem kocnica ( br.2.) - kontrolna lampica svetli kod datog kontakta i zategnute pomocne kocnice ili kod niskog nivoa tecnosti za kocenje.

 

 

 

 

 

Pokazivac kolicine goriva u rezervoaru.


Kada se pokazivac (skazaljka) nalazi u crvenom polju i svetli narandzasta lampica gorivo je na rezervi, tako da treba sto pre dopuniti vozilo gorivom.
  Nije preporucljivo da se izvuce i poslednja kap goriva jer sa njom ide i talog koji moze zaprljati sistem, dok bi prekidi u snabdevanju gorivom mogli da ostete katalizator i sl.

Prekidac sluzi za ukljucivanje svetla na vozilu.

Polozaj broj 1, oznacava mesto ’pozicionog’ svetla, dok polozaj broj 2. oznacava mesto oborenog svetla.

dugo svetlo

Dugo ili veliko svetlo kada je ukljuceno, a ukljucuje se najcesce prekidacem koji se nalazi na komandi pokazivaca pravca, svetli plava lampica koja oznacava rad tih svetala.

 

Kod nekih vozila (ukoliko postoji), komandom pod brojem 1. – podesava se visina farova.
   Ukoliko opteretimo vozilo teretom, pa dodje do izdizanja prednjeg dela vozila, ovaj uredjaj omogucava da svetla uvek osvetljavaju put koliko je propisano zakonom.

Prednja svetla za maglu ( br. 2.), odnosno, zadnja svetla za maglu  ( br. 3.).

 

brisaci

Prekidac na kome je univerzalna oznaka kojom se obelezavaju brisaci. Ovom komandom se ukljucuju brisaci.

 

 

pokazivaci pravca

Prekidac koji sluzi za ukljucivanje pokazivaca pravca.

 

 

pomocna kocnica

Pomocna kocnica je zategnuta/ukljucena i osigurava vozilo da ne dodje do pomeranja.

Ukoliko vozac zeli da pomeri vozilo, mora je iskljuciti na sledeci nacin: pomocna kocnica se podigne toliko da dugme, koje se nalazi na njoj, moze lakse da se pritisne i potom je sa pritisnutim dugmetom spusti do kraja.
  Ukoliko zeli da zakoci vozilo, podize je bez pritiskanja dugmeta minimum tri zupca

abs

ABS kocioni sistem sprecava blokiranje tockova prilikom naglog kocenja i time ostavlja mogucnost za bolje upravljanje vozilom.


  Ukoliko dodje do naglog kocenja, tockovi na vozilu se zakoce i vozilo kliza po putu, sto moze dovesti do zanosenja vozila i sl.


  ABS kocioni sistem ne dozvoljava da do toga dodje i time ’’pruza’’ bolju kontrolu vozila na putu i lakse upravljanje. Vozac moze da oseti trenutak kada se ABS aktivirao po laganom pulsiranju pedale kocnice, kao i po karakteristicnom zvuku koji se tada javlja. Za iskusne vozace to je znak da su dostigli granicnu vrednost bezbedne voznje, sto ih obavezuje da brzinu vozila prilagode stanju kolovoza i situaciji na njemu.

 

 

 

 

Vrh/Sredina

 

sledece

 

 

 

 

Sva prava su zadrzana, zasticena su zakonom o autorskim pravima te sorodnim zakonima. Neovlasceno koriscenje bilo kog dela portala, bez dozvole vlasnika autorskih prava, smatra se krsenjem autorskih prava autora sajta i podložno je tuzbi. Autor sajta ne preuzima nikakvu odgovornost za upotrebu ili krivo tumacenje informacija sadrzanih na ovome mestu. Autor sajta zadrzava pravo izmene, ukidanja (privremenog i trajnog) bilo kojeg sadrzaja ili usluge na portalu bez obaveze prethodne najave. ©

 

  Powered by Batanele©